گزارش عملکرد چهار ساله سازمان بهزیستی

دکتر فقیه یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی سازمان را در آن سال‌ها، کمبود بودجه سازمان عنوان کرد و افزود: در آن سال‌ها میزان پشت‌نوبتی‌های سازمان زیاد اما میزان مستمری‌های دریافتی افراد بسیار کم بود به طوریکه بودجه سازمان در سال 83، 245 میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال 87 به 650 میلیارد تومان رسید. این در حالیست که بالغ بر 188 میلیارد تومان نیز از سایر منابع نصیب سازمان شد.

وی در ادامه به تلاش سازمان بهزیستی به افزایش نیروهای متخصص سازمان از طریق آموزش این افراد اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در سال 84 در سراسر کشور تنها چهار دانشکده علمی- کاربردی راه‌اندازی شده بود اما این تعداد در سال 87 به 19 مرکز جامع علمی- کاربردی رسید که قرار است این عدد تا مهرماه سال جاری به 24 مرکز برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور 50 درصد دانشجویانی را که در این مراکز تحصیل می‌کنند را از خود کارکنان سازمان دانست که این امر باعث شده سطح تحصیلات نیروی تخصصی سازمان در طی این مدت افزایش یافته و از 64 درصد نیروی کار دیپلم و زیر دیپلم شاغل در سازمان در سال 84 به 54 درصد نیروی دیپلم و زیردیپلم در سال 87 رسیده است. 

وی همچنین به بازنگری دستورالعمل‌های مهدکودک‌ها، شبه‌خانواده، توانبخشی، تنظیم بخشی از مقررات‌ مالی دولت ماده 26 و 28، فرزند‌خواندگی و فعالیت‌های فرهنگی سازمان از جمله مسابقات قرآنی و جشنواره‌های هنری موسیقی و تئاتر اشاره کرد.

وی همچنین افزود: غربالگری نوزادان به منظور جلوگیری از کم‌کاری تیروئید آنها از دیگر اقداماتی بود که انجام گرفت به طوریکه یک‌میلیون و 153 هزار نوزادی که در بیمارستان‌ها به دنیا آمده‌اند تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که از این تعداد دو هزار و 689 نوزاد مبتلا به کم‌کاری تیروئید تشخیص داده شدند که چنانچه مداخله به هنگام در این نوزادان انجام نمی‌شد آنها مطمئنا به عقب‌ماندگی ذهنی دچار می‌شدند.

خدمات درمانی جامعه هدف

وی در ادامه این نشست خبری، یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی سازمان را از سال 84، عدم بیمه معلولان و مددجویان دانست و یادآور شد: با تلاش‌های مستمر سازمان در طی این مدت، 349 هزار معلولی که در سال 83 دفترچه بیمه داشتند، به 834 هزار معلول دارای دفترچه بیمه در سال 87 رسید. به علاوه، 300 هزار معلول با اعتبار شش میلیارد تومان بودجه، برای اولین بار در سال 86، تحت پوشش بیمه مکمل قرار گرفتند که این رقم در سال 87 به 350 هزار معلول رسید. همچنین معلولان ضایعه نخاعی که هزینه‌های درمان بسیار بالایی دارند و هیچیک از بیمه‌ها جوابگوی مخارج درمانی آنها نیست می‌توانند از صندوق درمان و با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان استفاده کنند.

تصدی‌گری به بخش غیر‌دولتی

رئیس سازمان بهزیستی به دایر کردن مجتمع‌های خدمات بهزیستی در شهرستان‌ها اشاره کرده و افزود: آئین‌نامه‌های مربوط به تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت این امکان را به بخش خصوصی داد تا با ایجاد این مجتمع ها خودشان یک بهزیستی خصوصی تشکیل دهند. هم‌اکنون یک هزار و 200 مجتمع خدمات بهزیستی در کشور فعال است.

راه‌انداری مرکز ارتباط مردمی

فقیه راه‌‌اندازی مرکز ارتباط مردمی در سازمان را از دیگر اقدامات موثر در سال 85 دانست و گفت: از ابتدای سال 85 تا انتهای سال 87، 72 هزار مددجو به این مرکز به صورت حضوری مراجعه کرده‌ و همچنین در طی این مدت به 93 هزار فقره نامه مردمی پاسخ داده شده است. به علاوه از بین 370 هزار نامه‌ای که در سفرهای استانی رئیس جمهور از سوی مددجویان نوشته شده و به بهزیستی ارجاع داده شده است، به 300 هزار نامه پاسخ داده شد و 70 هزار نامه دیگر در حال بررسی است.

اجرای قانون جامع

در ماده 6 قانون جامع به معافیت افرادی اشاره می‌کند که در منزلشان یک فرد معلول داشته باشند دکتر فقیه به 11 هزار و 333 نفری اشاره می کند که از طریق این ماده از معافیت سربازی برخوردار شده‌اند. همچنین 5 هزار و 790 معلول هم از معافیت اعطایی مقام معظم رهبری مطابق ماده 9 بهره‌مند شده‌اند. همچنین با توجه به آموزش رایگان معلولان، 11 هزار و 484 معلول به صورت کامل شهریه دانشگاه خود را دریافت کرده‌اند.

توانمندسازی معلولان؛ مسکن

یکی از اقدامات سازمان در بحث تامین مسکن معلولان، ودیعه مسکن برای زنان سرپرست خانوار بود که از سال 85 به 10 هزار زن سرپرست خانوار تعلق گرفت. این تعداد در سال 87 به 22 هزار نفر رسیده که دکتر فقیه وعده کرده است در سال 88، 22 هزار زن سرپرست خانوار هم بتوانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند.


آسیب‌های اجتماعی

دکتر فقیه سازمان بهزیستی را علاوه بر یک سازمان پاسخگو یک سازمان مداخله‌گر در آسیب‌های اجتماعی دانست که با راه‌اندازی شبکه اورژهنس اجتماعی و از طریق پایگاه‌های خدمات اجتماعی، مراکز مداخله در بحران، تیم‌های سیار و خط 123 قبل از پلیس، از به خطر افتادن افراد در معرض آسیب جلوگیری می‌کند.

وی در این خصوص گفت: در سال 87 از 124 هزار تماس مرتبط به خط تلفن 123، 52 هزار و 475 مداخله انجام شده است که با توجه به اینکه زمان زیادی از راه‌اندازی این شبکه نمی‌گذرد این تعداد تماس نشان از استقبال مردم دارد.

رئیس سازمان بهزیستی در نهایت به نقش ااطلاع‌رسانی در شناخت مردم نسبت به سازمان و فعالیت‌های آن تأکید کرد و گفت: شناخت مردم از سازمان در سال 87 نسبت به سال 86، 20 درصد رشد داشته است که این امر نشان‌دهنده همکاری رسانه‌ها با سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی در نهایت به نقش اطلاع‌رسانی در شناخت مردم نسبت به سازمان و فعالیت‌های آن تأکید کرد و گفت: شناخت مردم از سازمان در سال 87 نسبت به سال 86، 20 درصد رشد داشته است که این امر نشان‌دهنده همکاری رسانه‌ها با سازمان بهزیستی است.

منبع: مهرنو

/ 0 نظر / 5 بازدید