یبوست درآسیب طناب نخاعی

علایم یبوست ممکن است در افراد مبتلا به آسیب طناب نخاعی مختلف باشد، اما احساس ناخوشی و نفخ شکم دو علامتی هستند که عمدتا" اتفاق می افتند. اگر یبوست درمان نشود، ممکنست عوارض شدیدتری از قبیل، بی اختیاری دفع مدفوع، اتساع روده، هموروئیدهای خونریزی دهنده، انسداد روده و اتونومیک دیس رفلکسی (1 ) ایجاد شوند. تحقیقات نشان داده است که یکی از بهترین روشهای پیشگیرانه، استفاده از یک برنامه از پیش آماده برای نحوه اداره کردن مراحل دفع مدفوع می باشد، که هدف اصلی آن، محافظت از عملکرد روده ها و سلامتی بدن می باشد. رسیدن به یک برنامه فهرست وار منظم جهت دفع مدفوع، مقصود نهایی است . برنامه دفع مدفوع شامل دوره های خاصی از صرف زمان است که باید در طول هفته برای تخلیه روده ها منظور گردد. شما باید برنامه ای برای عمل دفعی خود، بصورت 3 تا 4 بار در هفته در زمانهای یکسان و مشابه در طول روز داشته باشید. ثبات در برنامه شما خیلی مهم است.

برنامه های دفع مدفوع در افراد مختلف دقیقا" مشابه نمی باشند. بسیاری از افراد جهت تخلیه روده نیاز به استفاده از شیاف ها، لاگزاتیوها (2 ).... تحریک با انگشتان یا تنقیه دارند. بهر حال ممکنست شما به بخشهایی از یک برنامه دفع مدفوع نیازمند باشید.

سایر مواردی که از یبوست پیشگیری کرده و برنامه دفع مدفوع را کامل می کند عبارتنداز: خوردن غذاهای مناسب، نوشیدن مایعات کافی و تمرینات منظم. در صفحات بعد پاسخ سوالاتی که برای شما و مراقب شما ممکنست پیش آید، آورده شده است. برخی از سوالاتی که پاسخ آنها آورده شده است عبارتند از:

1.    یبوست چیست ؟

2.    عملکرد طبیعی روده ها و دفع مدفوع چگونه است؟

3.    آسیب طناب نخاعی چگونه بر عملکرد روده ها و دفع مدفوع تاثیر می گذارد؟

4.    علایم یبوست چیست؟

5.    چه عواملی شانس شما را در تشدید یبوست افزایش می دهند؟

6.    یبوست چگونه تشخیص داده می شود؟

7.    چه درمانهایی موثر هستند؟

8.    چگونه می توانید از یبوست اجتناب ورزید؟

یبوست و آسیب طناب نخاعی :

1.    یبوست چیست ؟

یبوست عبارت از کاهش فرکانس حرکات روده می باشد، که ممکن است با عبور مدفوع سفت یا زور زدن زیاد، که بیشتر از یک اجابت مزاج طبیعی طول می کشد، همراه باشد.

   2 .   اجابت مزاج طبیعی چیست ؟

اجابت مزاج طبیعی، همان عملکرد روزمره و معمول روده ها در یک فرد طبیعی است. اگر چه این موضوع در افراد مختلف متغییر است، اما عموما" در کمتر از 3 روز، فرد آن چیزی را که خورده است، بشکل مدفوع دفع میکند. این عمل بطور کلی سه بار در هفته صورت می گیرد.

   3 .  علایمی که متعاقب بروز یبوست ایجاد می شوند، کدامند؟

وقتی شما دچار یبوست می شوید تخلیه کامل روده ( سایر اسامی روده، کولون یا روده بزرگ است ) ورکتوم (3) شما با هر حرکت روده، بسیار سخت و مشکل می شود . مدفوع می تواند در هر جایی از کولون یا پایین تر از رکتوم باقی بماند و روده را کاملا" پر کند ( به تصویر صفحه 6 نگاه کنید ). وقتی مدفوع برای مدت طولانی در روده بماند، سفت شده و عمل دفع را با مشکل زیادی روبرو می کند.

    4 .   عملکرد دفعی روده ها در افراد بدون آسیب طناب نخاعی چگونه است؟

پیغامهای ارسالی اعصاب از سیستم اعصاب مستقر در کنار طناب نخاعی به روده ها دستور می دهد که مدفوع را فشرده کرده و به طرف رکتوم حرکت دهد. وقتی مدفوع به رکتوم می رسد، شخص احساس دفع می کند. فشردگی عضلات اطراف مقعد می تواند این احساس را تا رسیدن شخص به توالت کنترل کند.

    5 . آسیب طناب نخاعی چگونه عملکرد روده ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟

پس از ضایعه، طناب نخاعی نمی تواند پیغامهای بلند، یعنی دارای مسیر عصبی طولانی ( از مغز به روده ) را از طریق اعصاب به روده بفرستد، لذا روده نقش کمتری را در فشردگی مدفوع به پایین در آسیب طناب نخاعی، ایفا می کند. حرکت مدفوع در طول روده بسیار آهسته می شود، بدین معنی که زمان بیشتری صرف می شود تا غذای مصرف شده بشکل مدفوع دفع گردد. در نتیجه در بیشتر افراد مبتلا به آسیب طناب نخاعی، درصدی از یبوست ایجاد می گردد.

    6 .  آیا سطح ضایعه موضوع مهمی است؟

بله، اگر شما آسیبی در سطح نسبتا" پایین تر طناب نخاعی داشته باشید، مدفوع شما تمایل بیشتری دارد تا در سطوح پایین تر ( انتهائی تر ) روده (کولون نزولی ورکتوم ) باقی بماند. قسمتهای پایین روده و رکتوم همراه اسفنکتر مقعدی شما شل می شوند، بطوریکه گاز مدفوع بدون اختیار دفع می گردند. اگر شما در سطح گردن یا بالاتر طناب نخاعی آسیب داشته باشید، مدفوع ممکنست در مدخل ورودی روده باقی بماند. در این حالت، کولون اسپاستیک شده و اسفنکتر مقعدی خیلی سفت می گردد، بطوریکه شما از حرکات روده ای که حین تلاش زیاد جهت دفع مدفوع ایجاد میشوند، احساس ناخوشایندی دارید.

    7 .   سایر تاثیرات آسیب طناب نخاعی چگونه است؟

اغلب مبتلایان به آسیب طناب نخاعی دچار تغییراتی در حس طبیعی شده، یا بطور کامل حس خود را از دست می دهند، بطوریکه یک رکتوم پر از مدفوع نمی تواند احساس فوریت در دفع مدفوع یا اجابت مزاج طبیعی را القاء کند. در حقیقت ممکن است فرد مبتلا به یبوست شدید باشد بدون اینکه از وجود آن با خبر باشد.

    8 . آیا بی اختیاری دفع مدفوع ناشی از یبوست است؟

چون عضلات اطراف مقعد در افرادیکه مبتلا به آسیب طناب نخاعی در سطح پایین شده اند، ضعیف هستند، ممکن است بی اختیاری مدفوع ایجاد شود، در این افراد نگهداری مدفوع پس از رسیدن به رکتوم مشکل تر است. بنابراین اگر روده در افراد مبتلا به یبوست پر از مدفوع باشد، احتمال   بی اختیاری مدفوع بیشتر است.

علائم:

اگر یبوست دارید، اغلب همه یا یکی از حالات زیر را دارید:

تورم و نفخ شکم. که نسبتا" یا کاملا" با یک حرکت دفعی یا روده ای کاهش  می یابد. این حالت ممکن است شبیه احساس تجمع گاز باشد، اما در واقع ناشی از وجود مدفوع بسیار زیاد در روده است.

درد یا ناخوشی شکمی که نسبتا" یا کاملا" با یک حرکت دفعی تخفیف می یابد.

نشت موکوس (4) از رکتوم .

علائم اتونومیک دیس رفلکسی، ( مانند تعریق و سردرد ) که سریعا" با یک حرکت دفعی تخفیف می یابد و یا از بین می رود.

مدت زمانی بیش از 30 دقیقه ، بین مصرف شیاف و آغاز یک حرکت دفعی رضایتبخش.

حرکات دفعی سخت و مشکل .

درد یا خونریزی از هموروئید - وجود خون روشن و قرمز در مدفوع، روی دستکش یا دستمال توالت ممکن است مورد توجه باشد.

بی اختیاری دفع مدفوع - بعضی اوقات ناشی از خوردن غذاهای خاصی می باشد، اما ممکن است نشانه ای از یبوست نیز باشد.

یک برنامه دفعی طولانی تر از برنامه معمول که از ابتدای شروع تا کامل شدن آن بیشتر از 60 دقیقه طول کشد.

تحقیقات نشان داده است که بعضی از افراد مبتلا به آسیب طناب نخاعی بیشتر از سایرین به یبوست مبتلا می شوند. در جدول صفحه بعد فهرست عواملی که خطرات بزرگتر و بیشتری ایجاد می کنند آورده شده است. هر چه عوامل بیشتری علامت زده شوند، شانس ایجاد یبوست بیشتر می گردد.

توجه : مشکلات مربوط به یبوست اغلب با افزایش سن مبتلایان به آسیب طناب نخاعی افزایش می یابد.

 

عوامل خطریبوست

در صورت وجود هرکداماز علائم ذکر شده در جدول ذیل، مقابل آنرا در ستون سمت راست علامتگذارینمائید.

 

+

عواملخطر

چرا؟

 

آسیب طناب نخاعی بیش از10سال

چون زمان زیادی از ضایعه گذشته است،روده ممکنست اتساع یافته و قدرت کمتری برای فشردگی و انقباض موثر داشته باشد.

 

ناتوانی در حرکت دادنبازوها و ساقها

حرکات بدن، حرکات روده ای و دفعی راتحریک می کنند. بنابراین عدم تحرک، عملکرد دفعی را آهسته می کند.

 

فقدان ورزشهای منظم (درمحدوده حرکتی )

چون عدم تحرک، حرکات روده به طرفپایین را کاهش میدهد، انجام تمرینات و ورزشهای منظم می تواند توانایی تخلیه مدفوعرا بهبود بخشد. در مبتلایان به آسیب طناب نخاعی تمرینات باید شامل حرکات فعال درمحدوده حرکتی بدن، تنفس عمیق و سرفه باشد.

 

 

مصرفی بیش از 5 دارو ازانواع مختلف

اکثر تجویزها در درمانهای دارویی،باعث عوارض جانبی از قبیل کاهش حرکات روده به پایین و نهایتا" یبوست میشوند. مهمترین این داروها در صحفه 23 فهرست شده اند. اغلب درمانهای دارویی مورد استفاده ،شانس شما را در تحت تاثیر قراردادن روده ها و عملکرد دفعی بیشتر میکنند.

 

سن 75 سال یابیشتر

سن به تنهایی نمی تواند شانس یبوسترا افزایش دهد. افراد مسن ممکنست کم تحرک شوند، بیماریهای بیشتری داشته باشند وداروهای بیشتری مصرف کنند. مایعات کمتری بنوشند و نهایتا" کمتر غذا بخورند. همه اینعوامل مربوط به سن بالا است که اغلب احتمال ایجاد یبوست را افزایش می دهند.

 

نوشیدن مایعات کمتر از 8لیوان در روز

مایعات مدفوع را نرم تر کرده و باعثتسریع حرکت آن در طول روده می شوند. مدفوعهای نرم تر آسانتر از مدفوعهای سفت عبور

/ 0 نظر / 27 بازدید