ملاحظات مهم در سونداژ متناوب

افرادی که برای تخلیه ادرار خود ، سونداژ متناوب را انتخاب می کنند ، لازم است که در خصوص اجرای صحیح تکنیکهای این روش و مراقبتهای لازم و همچنین پیگیری های روزانه جهت تشخیص عوارض بالقوه ی آن بطور صحیح آموزش ببینند . در مورد روشهای سونداژ متناوب و مراقبت های مربوطه ، نکات متنوع و خیلی زیادی وجود دارد . اما مهمترین موضوعاتی که در این روش سونداژ باید به آنها توجه نمود از این قرارند :


- انتخاب سوند : بطور کلی سوند باید بدون ضربه زدن یا پیچ دادن به راحتی وارد مجرای ادرار گردد . بنابراین سوند باید به نحوی انتخاب شود ، که این مشکلات را ایجاد نکند . از طرفی جنس سوند هم موضوع مهمی است . اگر کسی به لاتکس حساسیت دارد ، باید از سوندهای غیر لاتکس استفاده نماید . در این گونه موارد یک سوند غیر لاتکس با نوک مستقیم توصیه می شود .

 

 

در این گونه موارد یک سوند غیر لاتکس با نوک مستقیم توصیه می شود .

 

 

 

 


- شستن دستها . دستها باید قبل و بعد از سونداژ شسته شده و بهتر
است با استفاده از پارچه های آغشته به مواد ضدعفونی کننده استریل شوند . ( برای اینکار روشهای توصیه شده توسط موسسات ، متخصصان مراقبت های بهداشتی ، رهنمودهای ملی یا سازمانهای مراقبت بهداشتی را پیگیری نمائید ) .
 


- مراقبت از سوند . برای کنترل ورود باکتری ها به داخل مثانه ، سوندها باید بعد از هر بار استفاده شسته شوند . مشخص شده که شستشوی سوندها با آب و خشک کردن آنها در هوا ، بعد از هر بار استفاده ، به عنوان مؤثر ترین راه برای کاهش باکتری ها وعفونت ادراری محسوب می شود . ( Lavallee و همکاران ، 1995).


سوندها باید با آب و صابون ملایم شسته شده و در هوا خشک شوند و تا زمان استفاده بعدی باید در یک کیسه کاغذی قرار داده شوند . در صورتی که عودعفونت دستگاه ادراری یک مشکل محسوب شود ، سوندهای لاتکس را می توان با قرار دادن در فور استریل نمود . ( Mervine و Temple ، 1997) .
- عود عفونت های دستگاه ادراری . در مواردی که عفونت ادراری بطور مرتب عود می کند ، لازم است که علائم آن طبق موارد زیر تحت بررسی قرار گرفته و مستند سازی شوند :
- بررسی روش سونداژ و مثانه : روش سونداژ باید ارزیابی شود و مثانه از نظر وجود سنگ ، مخاط ، یا سایر بقایا تحت بررسی قرار گیرد .
- استفاده از سوندهای یکبار مصرف : اگر هیچ دلیلی برای عفونت ادراری یافت نشود ، یک سوند یک بار مصرف استفاده کنید و ببینید که آیا عفونت ادراری فروکش می کند یا نه .

 - استفاده از سوند هیدروفیلیک یکبار مصرف : اگر مشخص شود که علت عفونت ، تحریک مجرای ادرار است ، می توان یک سوند هیدروفیلیک یک بار مصرف را امتحان نمود . برای استفاده از این سوندها ، ممکن است نیاز باشد همراه با این سوندها ، آب استریل مورد استفاده در تزریقات بکار گرفته شود .

 

 


- سوند ضد باکتری : اگر عفونت ادراری ادامه داشته باشد ، می توان یک سوند آغشته شده به یک ماده ضد باکتری را آزمایش نمود .
- سوندهای بدون تماس . وقتی تسهیلات توالت به آسانی در دسترس نباشد ، مثلا" درطول فعالیت های ورزشی و یا هنگام سفر ، استفاده از سوندهای بدون تماس مجهز به یک وسیله جمع آوری می تواند جایگزین خوبی محسوب شود . این سوندها ، دارای یک وسیله جمع آوری ادرار هستند ، همزمان با ورود به داخل مجرای ادرار ، بوسیله یک خروجی از پیش روان سازی شده روی کیسه ادرار ، وارد مجرای ادرار می گردند . وقتی مثانه تخلیه شد ، سوند از مجرای ادرار خارج شده و به دستگاه جمع آوری بر می گردد ، سپس در پوش گذاری شده و کل مجموعه بدون تماس مستقیم با دست ها دور انداخته می شود .

 - مصرف مایعات . مصرف مایعات باید در طول روز متعادل و با فاصله باشد .
- زمان بندی سونداژ . به طور معمول ، سونداژ باید هر 4-6 ساعت یکبار انجام شود ، به طوری که مقدار ادرار به دست آمده در هر بار باید کمتر از 500 میلی لیتر باشد . ممکن است لازم باشد افراد برای سونداژ در شب بیدار شوند .


- کمک های مورد نیاز . عملکرد کافی دستها و توانایی شناختی کافی برای وارد نمودن سوندها ضروری است . در غیر اینصورت برای انجام این کار باید حتما" یک پرستار در دسترس باشد .


- تداخل با فعالیتهای اجتماعی / جنسی . هیچ موردی ندارد .
- داروهای مصرفی . درصورتی که نشت ادرار و یا افزایش فشار داخل مثانه ( که از طریق بررسی های اورودینامیک قابل تشخیص هستند ) ایجاد مشکل کند ، داروهائی تجویز خواهند شد که به عملکرد بهتر مثانه کمک می کنند . در صورتی که نشت ادرار در نتیجه ی مشکل اسفنکتر باشد ، ممکن است داروهای بیشتری هم تجویز شوند. اگر مشکل سونداژ در گردن مثانه مطرح باشد ، ممکن است یک انسداد کننده آلفا تجویز شود تا باعث شل شدن گردن مثانه و تسهیل سونداژ گردد .


- برگشت پذیری . این روش سونداژ را می توان در هر زمانی متوقف نمود .
 

 

 

****

 

منبع : مقاله  "   ملاحظات مهم در سونداژ متناوب  "  - مترجم : مهندس عباس کاشی -  e mail : ohealth2007@yahoo.com)  -انتشار: انحمن معلولان ضایعه نخاعی استان تهران

برگرفته از Fundamentals of Nursing-Professor Darius J. Candelario RM,RN, MAN, MSN, US-RN #026-0031609 Vermont & Florida

 

/ 0 نظر / 22 بازدید