باید متناسب با ظرفیت‌های معلولان هدف‌گذاری کرد

6 مرداد 1388 ساعت 14:29
رئیس ستاد توان‌بخشی مبتنی بر جامعه سازمان بهزیستی کشور گفت: هدف‌گذاری ستاد توان‌بخشی باید متناسب با ظرفیت‌های افراد معلول باشد.

رامین رضایی عصر امروز در حاشیه کارگاه آموزشی گروه‌های محله‌ای برنامه‌ریزی استراتژیک توان‌بخشی گروه‌های روستایی در جمع خبرنگاران افزود: پیرامون توان‌بخشی مبتنی بر جامعه در گام نخست باید مشکلات و نیازمندی شناسایی شود و با به‌کارگیری برنامه‌ریزی استراتژیک به فعالیت بپردازیم.

وی ادامه داد:‌ نگاه توان‌بخشی یک نگاه از پایین به بالاست و در این زمینه دسترسی مناسب به خدمات باید برای تمام افراد معلول فراهم باشد.

رضایی اذعان کرد: کارگروه آموزشی توان‌بخشی روستایی با حضور 40 نماینده از 30 استان کشورمان با هدف ارتقای سطح علمی کارشناس‌مسئولان برگزار شده و تصمیم‌های اتخاذ شده در این کارگروه اقدامات امسال را در ستاد C.B.R مشخص می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خدمات‌رسانی به معلولان باید براساس عدالت‌محوری صورت گیرد و در این زمینه شناسایی نیازها و توانمندی‌های معلولان در اولویت کار قرار دارد.

رئیس ستاد توان‌بخشی مبتنی بر جامعه سازمان بهزیستی کشور گفت:‌ مشکل اینجا است که سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های غیردولتی در شهرهای بزرگ هستند و در روستاها فعالیت ندارند و معلولان روستایی کمتر در معرض خدمات گسترده شهری هستند.

رضایی اظهار کرد: در طرح C.B.R برنامه‌ریزی باید با رویکرد منطقی و مبتنی‌ بر نتیجه باشد تا اهداف کلان، فرصت بروز داشته باشند.

وی اذعان داشت:‌ پاسخ‌گویی به نیازهای معلولان باید درون خود جامعه باشد و با زیر ساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود مطابقت داشته باشد.

رضایی گفت: ‌از افراد تحصیل کرده ساکن روستاها که فاقد شغل هستند می‌توان در طرح C.B.R استفاده مؤثری کرد و بسیاری از آنها در روستاهای کشور شناسایی شده‌اند.

وی اظهار داشت: 72هزار معلول روستایی تا پایان سال 85 در سراسر کشور شناسایی شده و تحت پوشش طرح C.B.R قرار گرفته‌اند.

وی گفت: در طول 13سال فعالیت طرح C.B.R در کشور از پایان سال 71 تا آغاز 85، 360 مورد اشتغال معلولان داشتیم اما در طول دو سال اخیر با شتابی که در پیش گرفتیم یک‌هزار و 600مورد اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

رضایی اذعان داشت: استان فارس در سال گذشته در ارتباط با شناسایی معلولان رشد 400 درصدی داشته است.

وی گفت: ‌ایران پیشروترین کشور در میان کشورهای مدیترانه شرقی در زمینه راه‌اندازی و فعالیت طرح C.B.R بوده است.

رضایی اذعان کرد: رویکرد نیازسنجی طرح C.B.R ساختارگرا و سیستماتیک است که معمولا در کشورهای مجری طرح C.B.R به این رویکرد توجه می‌شود.

وی گفت: بسیاری از نیازهای معلولان در خانواده‌ها قابل پاسخگویی است و نیاز مراکز تخصصی نیست.

وی تأکید کرد: ‌ایجاد اشتغال برای معلولان باید بر حسب چندبخشی باشد و با روش‌های میان‌سنجی مثل استادشاگردی معلولان می‌توانند مورد آموزش‌های لازم هر شغل قرار گیرند.

رضایی تصریح کرد:‌ همگام با توسعه کمی باید به توسعه کیفی خدمات‌رسانی به معلولان نیز توجه کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 5 بازدید