گزارشی از اولین نمایشگاه ملی لوازم و تجهیزات کمک توانبخشی

 اولین نمایشگاه ملی لوازم و تجهیزات کمک توانبخشی از هجدهم تا بیستم شهریور ماه 1393(از 9 صبح تا 6بعدازظهر) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برپا گردید.

 

این نمایشگاه با هماهنگی و همت سازمان بهزیستی کشور و با مشارکت بیش از 80 شرکت و سازمان مردم نهاد (NGO) مرتبط با تجهیزات و وسایل مناسب و کمک کننده به معلولان در سالنی به وسعت 2000 مترمربع  (در قالب غرفه های مختلف) راه اندازی شد.

 

نمایشگاه دربرگیرنده سه بخش اصلی بود که عبارتند از: 1- معلولان جسمی حرکتی    2- معلولان بینایی     3- معلولان شنوایی  که به اختصار در جدول ذیل درج شده است:

 

جدول عناوین وسایل و تجهیزات کمکی ویژه معلولان و ناتوانان

 

ردیف

عنوان بخش

عنوان کلی وسایل

تنوع محصولات شامل

1

جسمی حرکتی

ویلچر

برقی - ارتوپدی - بیمارستانی- کلینیکال - خیابانی تاشو - حمل بیمار - ویژه ضایعه نخاعی - مخصوص تصویربرداری - ویژه حمام و توالت - ورزشی - خردسال

عصا

کراچ یا عصای زیربغل - مچی - آرنجی - طرح کویر - دستی آلومینیومی - چهارپایه - صندلی دار

واکر

حلزونی - استاندارد رنگی - تاشو آلومینیومی - استاندارد گالوانیزه - تاشو آلومینیومی چرخدار - تاشو آلومینیومی چرخدار خردسال - آلومینیومی با ارتفاع متغییر

لیفتر(بالابر)

مکانیکی و برقی

اوروتز و پروتز

جهت اندام های مختلف بدن (پا، دست، ستون فقرات و ...)

توالت فرنگی

تاشو لوکس گالوانیزه و رنگی-  سفری گالوانیزه  و رنگی- مبله تاشو گالوانیزه و رنگی- مبله ثابت گالوانیزه و رنگی - فانتزی گالوانیزه و رنگی - ساده گالوانیزه و رنگی - پلاستیکی توان بخش درجه یک استاندارد و صادراتی - پلاستیکی تاشو - تمام پلاستیکی طرح فایبرگلاس - پلاستیکی طرح جدید نیروبخش

فیزیوتراپی-کاردرمانی

دستگاه ایست آسان - انواع ماساژور - انواع فنر - انواع توپ - انواع کش - گایـت پلیتGait plate - دستگاه فارادیک و تنس فیزیوتراپی

2

بینایی

ابزار تشخیص زمان

ساعتهای گویا و بریل دار

ابزار محاسباتی

انواع ماشین حسابهای گویا

آموزشی

بسته آموزش خیاطی جهت نابینایان و کم بینایان

نرم افزار کمکی

بزرگ نما کننده تصویر و متن کتاب و ... برای دیدن و خواندن بهترکم بینایان - لوح و قلم نوری گویا

کمک کننده و تشخیصی در حرکت

انواع عصاهای تاشوی سفید ویژه نابینایان و کم بینایان

بازی ویژه

بازی فکری دو به دو جهت تقویت حس لامسه - شطرنج و منچ برای نابینایان

3

شنوایی

ارتقادهنده و تقویتی

سمعک - حلزون برای کاشت - تلفن - سیستم های تقویت کننده خاص تلویزیون

4

سایر

کمک کننده و بعضاً حیاتی

کپسول اکسیژن - تخت های بیمارستانی( ویژه ICU و CCU و سایر بخشها) - دستگاه سنج فشار(خون) - دستگاه سنجش قند خون - اسکوتر - کمدیچر - رولیتر- صندلی برزنتی تاشو - صندلی همراه بیمار- انواع تشک(مواج بادی تخم مرغی) و تشکچه شناور مخصوص ویلچر - انواع کیسه های آبگرم - دماسنجهای الکترونیکی نوری و ...

 

از دست اندرکاران موثر و اصلی شکل دهنده نمایشگاه که بنده از نزدیک با ایشان گفتگوی کوتاه و دوستانه ای داشتم، آقای مهندس برجیان مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان ایران بودند.

 

 

 ایشان طی یک مصاحبه اعلام داشت که لازم است از سازمان بهزیستی که به انجمن ما اعتماد کرده و ما را بعنوان مجری نمایشگاه انتخاب نمودند سپاسگزاری و تشکر نمایم وی از اینکه نمایشگاه تأثیر مناسبی در آشنایی گروه هدف (یعنی معلولان و جانبازان) و نیز کارشناسان مربوطه (بویژه بهزیستی) با انواع تجهیزات کمک توانبخشی داشته است ابراز خشنودی نمود و ادامه داد؛ کارشناسان سازمان بهزیستی که سالانه حداقل 40میلیارد تومان وسایل کمکی و توانبخشی برای معلولان خریداری می کنند، می توانند خریدهای عمده خود را از چنین بازار بزرگی انتخاب و تهیه نمایند.

 

برجیان در خاتمه به مخاطبان خود خبر خوبی را داد و گفت تا پایان نمایشگاه، غرفه ای دایر گردیده که به معلولان دارای ویلچر، واکر و ... خدمات رایگانی را برای تعمیر و تعویض قطعات معیوب عرضه می دارد.

 

 

از عوامل اجرایی دیگر، آقای کلایه دبیر فنی نمایشگاه بودند که طی مصاحبه ای ضمن اشاره به تنوع لوازم و تجهیزات عرضه شده، یکی از اهداف برگزاری چنین نمایشگاهی را گردآوری افراد دچار معلولیت و شرکت های ارائه دهنده خدمات و محصولات خاصِ این عزیزان ذکر کرد و افزود از مسئولان و کارشناسان تخصصی بهزیستیِ استانها دعوت بعمل آمده تا با بازدید از نمایشگاه جهت تأمین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان نیازمند استان متبوع شان، انتخاب مناسب، برتر و با کیفیتی را داشته باشند.

 

 

کلایه اظهار داشت تنوع در انواع و اقسام وسایل قابل توجه است، بخشی از آن ها وارداتی و بخش عمده دیگر تولید داخل می باشد، ایشان یکی دیگر از اهداف برپایی نمایشگاه را حمایت از تولید داخل اعلام کرد بطوریکه قابل رقابت با تولیدات خارجی باشد و معلولان مان از آن بهره مند شوند.

 

 

وی نقش این نوع نمایشگاهها را در زمینه هایی همچون اشتغال زایی و تنوع در فنآوری قابل ملاحظه دانست و اظهار امیدواری کرد که بتوانیم به اهداف مورد نظر تا اندازه زیادی نائل شویم.

 

 کلایه از اهمیت لوازم و تجهیزات کمکی مناسب برای معلولان گفت و اضافه کرد؛ بواسطه استفاده از ابزارهای با کیفیت وخوب، معلولان می توانند با حفظ استقلال فردی خود همانند افراد عادی، در عرصه های اجتماعی و جامعه حضور فعال تری داشته باشند.

 

ایشان در پایان عرایض اش گفت: شرکتها ملزم به ارائه تخفیف در قیمت محصولات خود به معلولان و کارشناسان بهزیستی هستند.

 

شایان ذکر است در طول نمایشگاه، رادیو نمایشگاه نیز به ارائه برنامه های شاد و مفرحی مشغول بود که گل سرسبد آن، برگزاری قرعه کشی بین بازدیدکنندگان و خریداران محترم بود که در جریان مراسم بانشاط تحسین برانگیزی، جوایز ارزنده ای به رسم یاد بود، به برندگان اهداء و به سرانجام رسید.

/ 0 نظر / 63 بازدید