عدم رعایت قانون اختصاص 3 درصد اشتغال ادارات به معلولان

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی اصفهان گفت: قانون در زمینه اختصاص سه درصد از اشتغال ادارات به معلولان وجود دارد، اما تنها تعداد محدودی از ادارات این قانون را رعایت می‌کنند و این قانون به صورت کامل عملیاتی نمی‌شود.

 علیرضا نصر اصفهانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه دیدگاه‌های جامعه باید نسبت به معلولان تغییر پیدا کند، اظهار کرد: در حال حاضر مردم و مسئولان به معلولان به عنوان افرادی نا‌توان نگاه می‌کنند و به دلیل وجود این دیدگاه‌ها، معلولان هنوز جایگاهی در فعالیت‌های اجتماعی ندارند.

 وی با بیان اینکه اشتغال یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های معلولان است، اضافه کرد: تمام معلولان با مشکل اشتغال مواجه هستند و فراهم‌سازی بستر‌های اشتغال برای معلولان به منظور تأمین بخشی از هزینه‌ها و نیاز‌های اقتصادی آنها ضرورت دارد.

 مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان با تاکید بر اینکه براساس قانون تمام ادارات باید سه درصد از اشتغال خود را به معلولان اختصاص بدهند، تصریح کرد: البته این قانون به صورت کامل و درست اجرا نمی‌شود.

 وی با اشاره به اینکه وجود قانون و عملیاتی شدن قانون دو موضوع متفاوت است، ادامه داد: چرا که قانون در زمینه اختصاص سه درصد از اشتغال ادارات به معلولان وجود دارد، اما تنها تعداد محدودی از ادارات این قانون را رعایت می‌کنند و این قانون به صورت کامل عملیاتی نمی‌شود.

 نصراصفهانی با بیان اینکه اشتغال معلولان پشتوانه قانونی دارد، اما روند اجرایی این قانون به صورتی نبوده است که رضایت معلولان را به دنبال داشته باشد، تاکید کرد: اشتغال معلولان باید استمرار داشته باشد، اما در حال حاضر توجهی به اشتغال و استمرار اشتغال معلولان نمی‌شود.

 وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر زمینه‌های اشتغال معلولان تنها در بخش‌های خصوصی فراهم شده است، افزود: البته اشتغال معلولان در سازمان‌ها و بخش‌های خصوصی به دلیل کارکرد پایین این افراد برای این سازمان‌ها مقرون به صرفه نیست.

 مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان با اشاره به اینکه اشتغال معلولان باید در بخش‌های دولتی دنبال شود، گفت: سهم اشتغال معلولان در ادارات دولتی باید رعایت شود و مسئولان امر باید نسبت به اجرای قانون اختصاص سه درصد از سهم اشتغال ادارات به معلولان نظارت لازم را داشته باشند.

 وی با بیان اینکه معلولان برای درمان بیماری‌های خود و ادامه زندگی باید هزینه‌های بالایی را بپردازند، اظهار کرد: ایجاد اشتغال برای معلولان از سویی نیاز‌‌های اقتصادی آنها را تأمین می‌کند و از سوی دیگر سبب گذر زمان و رفع نیاز‌های روحی این افراد می‌شود.

منبع فارس

/ 0 نظر / 11 بازدید