نصب تندیس معلولان در پارک ملت

برای اولین بار تندیس برج یادمان ویژه معلولان در ورودی پارک ملت از خیابان ولی‌عصر(عج) نصب می‌شود.

داریوش مختاری طراح گرافیک و مجسمه‌ساز معلول با اعلام این خبر گفت:تندیس برج یادمان، در ابعاد 3 در 2 در 1 به صورت ایستاده طراحی شده و شامل علائم تمام معلولیت ها در جهان است که روی سنگ گرانیت مشکی حک شده است.

مختاری با اشاره به حکاکی شعری از سعدی روی این تندیس ادامه داد: علاوه بر علائم معلولیت‌ها، شعر معروف شیخ اجل:
بنی‌آدم اعضای یکدیگرند            که در آفرینش ز یک گوهرند

به خط فارسی و بریل روی تندیس حکاکی شده است. طراحی حکاکی شعر به خط بریل این امکان را فراهم می‌کند تا نابینایان با لمس کردن این شعر را بخوانند.

وی با اشاره به روند اجرای برج یادمان معلولیت‌ها، گفت: مدت‌ها قبل به سازمان زیباسازی پیشنهاد جشنواره‌ای برای ساخت تندیس‌هایی در رابطه با معلول و معلولیت داده شد و من پیشنهاد ساخت تندیس برج یادمان که تمام علائم معلولیت‌های جهانی را داشته‌ باشد ارایه دادم که با موافقت آنها روبه‌رو شد.

پس از آن سنگ گرانیتی به ارتفاع 3 متر تهیه و به صورت یک بافت درآمد و روی بدنه آن نواری از شعر سعدی به زبان فارسی و خط بریل حک شد هم اکنون این تندیس آماده نصب در ورودی پارک ملت در خیابان ولی‌عصر(عج) است فقط منتظریم تا سازمان زیباسازی مکان دقیق نصب در پارک ملت را اعلام کند و سازه‌ را در آنجا نصب و بقیه کارهای تندیس را انجام دهیم.

مختاری ادامه داد: ساخت و تکمیل این تندیس یک ماه و نیم تا دو ماه طول می‌کشد و در روز جهانی معلولان (11 آذرماه) پرده‌برداری خواهد شد.

گفتنی است؛ این تندیس با همکاری انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران ساخته شده است.

منبع: مهرنو

/ 0 نظر / 5 بازدید