اطمینان از سلامت چشم کودک از نظر "تنبلی چشم"

 

تنبلی چشم (آمبلیوپی) نوعی اختلال بینایی است که بدلیل عیوب انکساری و ضایعات ارگانیک موجب کاهش دید یکطرفه و یا دو طرفه شده و در صورت عدم درمان به موقع، فرد را از یک یا هر دو چشم کم بینا یا نابینا خواهد کرد.

در دنیا بیش از 120 میلیون نفر مبتلا به تنبلی چشم وجود دارد. تنبلی چشم علت نابینایی یا کم بینایی بیش از یک میلیون نفر از مردم کشورمان است. حسرت بسیاری از آنها این است که چرا در کودکی معاینه و درمان نشده اند.

معالجه تنبلی چشم به هر علتی که باشد فقط در سنین کودکی بخصوص سنین پائین مقدور است و هر چه زودتر تشخیص داده شود و معالجه زودتر انجام شود نتایج درمانی بیشتر و سریعتر بدست میآید. برای معالجه تنبلی چشم فرزندتان فردا خیلی دیر است. برای پیشگیری از تنبلی چشم باید چشم همه کودکان در سنین زیر 5 سال معاینه شود

بعد از معاینه کامل چشم در ابتلا هر گونه عیب انکساری، اعم از دوربینی و آستیگماتیسم و غیره وجود داشته باشد با تجویز عینک اصلاح می شود. برای درمان آمبلیوپی ناشی از ضعیفی چشم، معمولاً تجویز عنیک تنها کاری است که لازم  است (مگر اختلالات شدید یک چشم یا اختلال در سنین بالاتر) در مورد تنبلی چشم ناشی از انحراف چشم، بعد از تجویز عینک در صورت نیاز اقدام به بستن چشم سالم میکنند تا چشم تنبل شده مورد استفاده بیشتر قرار بگیرد و مراکز عصبی آن رشد نماید. میزان بسته ماندن چشم سالم بستگی به سن کودک دارد و توسط چشم پزشک تعیین میگ

در صورت عدم تشخیص تنبلی چشم و گذشتن سن کودک از حدود 3 سال، تجویز عینک و عمل جراحی و غیره در بالا بردن تیزبینی کودک بی اثر بوده و آن چشم برای همیشه نابینا و یا کم بینا خواهد ماند.

با اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم، هر ساله با مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی از 1 تا 30 آبان ماه و تشخیص به موقع تنبلی چشم، تمام کودکان 6- 3 سال تحت پوشش مهد ها و آمادگی ها توسط مربیان آموزش دیده مورد سنجش بینایی قرار می گیرند: همچنین از طریق پایگاه های سنجش، کلیه کودکان 6- 4 ساله خارج از مهد ها و آمادگی ها نیز معاینه می شوند.

اهداف طرح:

پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان 6-3 سال مهدهای کودک و آمادگی ها
تعیین شیوع تنبلی چشم بر حسب سن، جنس و نسبتهای فامیلی در مهدهای کودک و آمادگی های سراسر کشور
تعیین شیوع اختلالات بینایی
تعیین شیوع علتهای مختلف ایجاد کننده آمبلیوپی و ارتباط هر یک از آنها با ایجادآنتشخیص و درمان بموقع عوامل ایجاد کننده آمبلیوپی (عیوب انکساری، استرابیسم و عیوب ساختمانی چشم) به منظور کاهش بروز آمبلیوپی
تشخیص و درمان بموقع آمبلیوپی قبل از سنین طلایی  6-3
افزایش آگاهی مردم بخصوص والدین در مورد آمبلیوپی و اهمیت تشخیص و درمان آن
و در نهایت، کاهش شیوع و بروز نابینایی در کشور

شرایط و مدارک مورد نیاز:

در صورتیکه کودکی تحت پوشش مهد یا آمادگی نباشد خانواده ها می توانند با در دست داشتن شناسنامه کودک خود به پایگاه های سنجش مراجعه نمایند.
مبلغ دریافتی جهت معاینه اولیه توسط مربی برای مرکز استان 500/1ریال و برای بقیه شهرستانها 000/1 ریال می باشد.
بقیه مراحل تخصصی( معاینه و ویزیت بینایی سنج و چشم پزشک) رایگان است

/ 0 نظر / 8 بازدید