درخواست دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا، برای حمایت‌های قانونی از معلولین

همزمان با سالگرد تصویب قانون مربوط به افراد دارای معلولیت (ADA) در آمریکا،‌ دیده‌بان حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به سناتورهای این کشور، حمایت‌های قانونی بیشتر از این افراد را خواستار شد.

 معاده بین‌المللی حقوق معلولان که تاکنون به امضا 133 کشور جهان رسیده است،‌ از آزادی و شأن تک‌تک افراد معلول حمایت می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد که بدون هرگونه تبعیض امکانات لازم برای مشارکت کامل اجتماعی، برابری فرصت‌ها و دسترسی به خدمات اجتماعی را برای آن‌ها فراهم کند و به تفاوت‌های آن‌ها احترام بگذارد.

 سناتورهای آمریکا در چهارم دسامبر 2012 به تصویب این معاهده رای دادند. اما تعداد آراء موافق کافی نبود و پنج رای برای رسیدن به دو سوم آرا کم داشت.

 اکنون 133 کشور که بیش از نیمی از جهان بشمار می‌آیند این معاهده را امضاء کرده‌اند و بیش از 600 سازمان مربوط به معلولان آمریکایی و 22 سازمان خدماتی و 40 سازمان مذهبی حمایت خود را از تصویب این معاهده در آمریکا اعلام کرده‌اند. از این رو دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد آمریکا با تصویب معاهده مذکور می‌تواند تعهدات خود را برای حمایت از افراد با ناتوانی‌های جسمی تجدید کند.

 بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، مخالفان این معاهده می‌گویند که امضاء آن‌ها می‌تواند تهدیدی علیه حاکمیت آمریکا باشد و برای آزادی‌های این کشور محدودیت به وجود آورد، این در حالیست که این کشور تاکنون چند کنوانسیون سازمان ملل را از جمله معاهده بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتارهای خشن و غیرانسانی و ... تصویب کرده است. کنوانسیون حقوق کودک از دیگر معاهدات بین‌المللی است که آمریکا تاکنون آن را امضا نکرده است.

 منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 13 بازدید