جزییاتی از نحوه خدمات رسانی سامانه حمل‌ونقل ویژه معلولان و جانبازان

سامانه حمل‌ونقل ویژه معلولان و جانبازان پایتخت اواخر اسفندماه سال گذشته با حضور قالیباف شهردار تهران به بهره‌برداری رسید تا شاید بخشی از مشکلات عبور و مرور افراد دارای معلولیت کاسته شده و متعاقب آن شرایط حضور این افراد در سطح شهر فراهم شود.
سعید زارع زهرانی مدیر سامانه معلولان و جانبازان تهران در خصوص سرویس‌دهی این سامانه گفت: همزمان با تجهیز ناوگان به خودروهای مناسب‌سازی شده و ایمن، سرویس‌رسانی به افراد دارای معلولیت در حال انجام است.
وی درباره‌ نوع خودروها و چگونگی خدمات اظهار کرد: خدمات خودروها غالبا به صورت دربستی و به وسیله‌ ون‌های مناسب‌سازی شده انجام می‌شود. در حال حاضر 50 دستگاه ون موجود است که این ون‌ها برای 2 تا 3 نفر ویلچرنشین و چهار نفر همراه طراحی شده‌اند. هم‌چنین 10 دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده وجود دارد که برابر نیاز و احساس ضرورت قطعا در آینده تعدادشان نیز افزایش خواهد یافت.
مدیر سامانه معلولان و جانبازان تهران درباره نحوه ارتباط افراد معلول با این سامانه تصریح کرد: شماره تلفن 6305 با 30 شماره پشتیبان (برای برقراری تماس همزمان 30 نفر) در نظر گرفته شده است. هم‌چنین سیستم پیامکی سامانه در چند روز آینده به شماره 7334578-0933 برای برقراری ارتباط و سرویس‌دهی و هم‌چنین دریافت انتقادات و پیشنهادات مسافران راه‌اندازی می‌شود.
زارع افزود: سامانه در حال حاضر به حمل و نقل درون شهری می‌پردازد و تلاش ما این است که خدماتمان را به طور مطلوب و هماهنگ با سیستم حمل و نقل عمومی شهر تهران در پهنه شهر و به صورت روان ارایه کنیم، اما چشم انداز ما فراتر از شهر تهران است و با ارتقاء سیستم و ایجاد ایمنی مناسب در کنار استفاده از پتانسیل بخش خصوصی، در برنامه‌ریزی آتی برای شهرستان‌های نزدیک تهران هم خدمات ارائه خواهیم داد.
وی در خصوص هزینه‌های کرایه این خودروها اظهار کرد: هزینه‌ها به صورت حداقلی است و سعی کرده‌ایم کمترین هزینه را در نظر بگیریم. ون‌ها به دلیل این‌که تغییر کاربری داده‌اند به صورت دربستی خدمات ارایه می‌دهند؛ در هر جابجایی به ازاء ظرفیت اسمی ون هفت هزار تومان در هر تریپ دریافت می‌شود که معدل 500 تومان برای هر صندلی و مسافر عادی است؛ در صورتی که مبدا و مقصد یکی باشد و به صورت گروهی از وسیله استفاده کنند همان هزینه هفت هزار تومان دریافت می‌شود.
به گفته زارع، خدمات اتوبوس‌های مناسب سازی شده با تعریف حمل و نقل عمومی نیز در حال حاضر رایگان است؛ البته اتوبوس‌های مناسب سازی شده بی‌آرتی نیز در خطوط در اختیار افراد دارای معلولیت قرار دارد که این افراد می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.
مدیر سامانه معلولان و جانبازان تهران در خصوص سرویس‌دهی خودروها در شب نیز گفت: هنوز ضرورت ارایه خدمات در شب احساس نشده، اما اگر این ضرورت احساس شد، قطعا در آینده به صورت شبانه‌روزی و برابر دستور، خدمات ارایه خواهیم کرد.
زارع نحوه ارائه کمک فیزیکی به افراد دارای معلولیت را چنین توضیح داد: رانندگان با آموزش‌هایی که دریافت کرده‌اند به معلولان خدمات کمکی جهت سوار و پیاده شدن ارایه می‌دهند. هم‌ چنین در نظر داریم با استفاده از توان بخش خصوصی و گروه‌های درگیر با جامعه معلولان و جانبازان به تربیت مددکارانی بپردازیم تا هنگام درخواست سرویس و اعلام نیاز متقاضی به مددکار، به ارائه خدمات کمکی به افراد بپردازند.
وی درباره‌ این‌که آیا سامانه برای ارگان‌ها و سمن‌های معلولان خدمات یا امتیازهای ویژه‌ای در نظر گرفته است؟ گفت: هم‌اکنون هر ماه یک جلسه با سمن‌های معلولان برگزار می‌کنیم و نظراتشان را در خصوص موضوعات مختلف دریافت می‌کنیم. هم‌چنین اگر اتوبوس یا سرویس‌هایی از ما بخواهند مساعدت لازم را انجام می‌دهیم. با توجه به نوع استفاده، اتوبوس‌ها را جهت مراسم ملی و مذهبی به صورت رایگان در اختیارشان قرار داده، اما برای هر خودروی ون که در اختیارشان قرار می‌دهیم هزینه دریافت می‌کنیم.
مدیر سامانه معلولان و جانبازان تهران در باره اینکه چه افرادی می‌توانند از شرایط تخفیف کرایه برخوردار شوند؟ اظهار کرد: در حال حاضر هزینه‌های دریافتی بسیار ناچیزبوده، اما طی برنامه‌ریزی‌ها و اهدافی که مدنظرمان است، پی‌گیر هستیم که کلیه جانبازان و معلولان به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی شده از مزایای حمل و نقل عمومی درون شهری تهران استفاده و در عین حال حمایت شوند.
زارع برنامه‌ سامانه برای ایجاد سیستم‌های حمل و نقل مشابه در سایر شهرستان‌ها را به آینده موکول کرد و افزود: انتظارما این است که در آینده با شکل‌گیری جدی سامانه جانبازان و معلولان، کلانشهرها هم بتوانند با الگوبرداری از آن، به ارائه خدمات به جانبازان و معلولان بپردازند تا در آینده نزدیک سرویس‌دهی به کل کشور تعمیم داده شود و سرویس‌های بین شهری ویژه معلولان به پشتیبانی از یکدیگر بپردازند.

/ 0 نظر / 10 بازدید