ویلچری که پایان دنیا نشد/ نگاه ویژه‌ای که قهرمان با خود به ایران آورد


ویلچرنشینی برای زهرا نعمتی آخر دنیا نبود، او با دریافت جایزه اسپورت آکورد، در عمل نشان داد که معلولیت محدودیت نیست.
شاید زمانی که پاهایش را در سانحه رانندگی از دست داد فکرش را نمی‌کرد روزی در سن‌پترزبورگ در حضور مقامات بزرگ ورزشی جهان جایزه ویژه اسپورت آکورد را دریافت کند.
بهترین تکواندوکار و عضو تیم ملی بود، اما از سال 1383 ویلچرنشین شد و به ورزش تیراندازی با کمان روی آورد.
صحبت از زهرا نعمتی، بانوی طلایی ایران در پارالمپیک لندن است که چهارشنبه موفق به دریافت جایزه اسپورت آکورد در حاشیه اجلاس IOC شد.
* جایزه ویژه این بار در دستان بانوی ایرانی
هر ساله همه کشورهای دنیا بهترین مربی و ورزشکارشان را به سازمان اسپورت آکورد معرفی می‌کنند و در نهایت یک هیئت داوری بهترین را انتخاب می‌کند که امسال زهرا نعمتی موفق به دریافت این جایزه شد تا برای اولین بار این امتیاز به ایران آن هم به یک زن معلول مسلمان اختصاص پیدا کند.
زهرا نعمتی در پارالمپیک لندن هم توانست به مدال طلا دست پیدا کند تا علاوه بر آن با بهبود بخشیدن این رکورد، رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند. پس از آن نیز در روسیه جایزه ویژه اسپورت آکورد را دریافت کرد تا بار دیگر نام ایران و بانوی محجبه ایرانی را در زبان‌ها و جهان جاری کند.
"معلولیت، محدودیت نیست"، قسمتی از سخنرانی نعمتی پس از دریافت جایزه در سن‌پترزبورگ است. او با دریافت این جایزه به همه معلولان و بانوان ایران و جهان ثابت کرد که معلولیت هیچ محدودیتی را به وجود نمی‌آورد و معلولان هم می‌توانند بهترین باشند.
وی از دریافت این جایزه ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید: ثابت کردیم در جهان بهترین هستیم. فکر می‌کنم پس از این نگاه ویژه‌ای به بانوان ایرانی وجود خواهد داشت.
* جایزه اسپورت آکورد در تایید صحبت‌های مقام معظم رهبری
دریافت جایزه ویژه توسط نعمتی سخنان مقام معظم رهبری را ثابت می‌کند که در نشست صمیمانه با قهرمانان و مدال‌آوران درباره بانوان محجبه و قهرمان ایرانی صحبت‌های ویژه و قابل تاملی را مطرح کردند.
ایشان در بخشی از صحبت‌های خود حضور ورزشکاران در میدان‌های بین المللی با حفظ اخلاق و روحیه جوانمردی و رعایت جوانب شرعی را تبلیغ جهانی ارزش‌ها و صفات برجسته یک ملت خواندند و گفتند: یکی از این موارد، حضور بانوان و دختران ورزشکار با رعایت حجاب شرعی، در میدان‌های بین المللی است که اقدامی فوق العاده، و بسیار مهم و با ارزش است. همه باید قلباً، قدردان زنان ورزشکاری باشند که با حجاب و متانت و وقار در میدان‌های بین المللی ورزشی حاضر می شوند.
ایشان افزودند: هنگامی که یک زن مسلمان ایرانی و دارای حجاب، بر سکوی قهرمانی می ایستد و همه را وادار به تکریم می کند، کار با عظمتی انجام شده است.
ایشان نمونه دیگری از پیام رسانی ورزشکاران را، موفقیت های ورزشی جانبازان و معلولان دانستند و تأکید کردند: ایستادن یک ورزشکار جانباز یا معلول بر سکوی قهرمانی دنیا با همه سختی ها و آسیب های جسمی، نشان از عزم و اراده قوی آن ورزشکار و همچنین همت بالا و تَشَخُص یک ملت است.
با توجه به اینکه رقابت‌های ورزشکاران جانباز و معلول نسبت به مسابقات دیگر مورد توجه ویژه قرار نمی‌گیرد و توجه به وضعیت و امکانات آنها نیز به همین صورت است، اما دریافت چنین جایزه ویژه‌ای، نگاه ویژه به معلولان را می‌طلبد و امیدواریم مسئولان ورزش ایران چنین امتیازهایی را قدر دانسته و با فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌ها و البته تامین مسائل مالی چنین شرایطی را فراهم کنند تا باز هم شاهد این نوع افتخارآفرینی باشیم.

/ 0 نظر / 18 بازدید