مشاوره ژنتیک

بیماریهای ژنتیکی و ارثی از عمده‌ترین علل فشار بهداشتی، روانی و اقتصادی، نه تنها بر افراد مبتلا و خانواده آنها، بلکه بر کل جامعه هستند. علم ژنتیک، شاخه جدیدی از علم پزشکی است که با بررسی ژنها و اختلالات آنها امکان تشخیص قطعی و مداخله در درمان بیماری‌های ارثی را فراهم آورده است.

با توجه به اینکه حدود نیمی از معلولیت های مادرزادی ناشی از اختلالات ژنتیک، قابل تشخیص قطعی نمی باشد ولی با این حال محاسبه ریسک خطر بر اساس شجره نامه  ترسیمی به خانواده ها کمک می کند.

مشاوره پزشکی ژنتیک یکی از برنامه های جامع پیشگیری از معلولیتهای ناشی از اختلالات ژنتیک است که جهت دستیابی به هدف کاهش شیوع و بروز معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک طراحی و تدوین گردیده است.

بیماری های ژنتیکی در کشورها و مناطق مختلف تنوع گسترده ای داشته و در کشور ما نیز به علت تعداد ازدواج های فامیلی معلولیت های ناشی از بیماری های ژنتیکی از شیوع بالاِیی برخوردارند؛ در نتیجه مشاوره پزشکی ژنتیک به عنوان یکی از اولویت ها مطرح است و مراکز مشاوره پزشکی ژنتیک با هدف تحت پوشش قراردادن اقشار گسترده مردم، خصوصا قشر در معرض آسیب و معلولیت از طرف سازمان بهزیستی راه اندازی شده است.

از آنجا که بسیاری از معلولیتها وبیمار‌ی‌های خاص بوسیله انجام مشاوره ژنتیک، قبل از ازدواج و بارداری قابل پیشگری است و اکثر بیماری‌های ارثی پس از تولد حتی باصرف هزینه‌های کلان قابل درمان نیستند، لذا پیشگیری از این امر با مشاوره پزشکی ژنتیک از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

در موارد زیر لازم است مشاوره ژنتیک صورت گیرد:
- ازدواج فامیلی
- وجود یک فرد معلول یا بیماری مادر زادی در خانواده هر یک از زوجین قبل از ازدواج
- بارداری در سنین بالاتر از 35 سال
- وجود نازایی، عقیمی و یا سقط جنین
- وجود ابهام در تشخیص دستگاه تناسلی و یا اختلال در بلوغ
- کوتاه قدی و اختلال رشد

مقدمات اولیه مشاوره و اخذ مشخصات و رسم شجره نامه توسط کارشناس در مرکز مشاوره ژنتیک انجام می شود. انجام معاینه، درخواست آزمایش، انجام آزمایشات تکمیلی ژنتیکی نظیر کاریوتایپ و... و در صورت لزوم درخواست تشخیص نهایی یا ارجاع به کمیسیون ژنتیک استانی و کشوری از اقدامات بعدی مرکز مشاوره ژنتیک می باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز:

- پرداخت تعرفه (هزینه ها طبق تعرفه دریافت می شود مگر برای اشخاص تحت پوشش)
بهمراه داشتن مدارک و اسناد پزشکی (در صورت داشتن سابقه بیماری قبلی)
- حضور فرد مشاور و بستگان نزدیک در مرکز

/ 1 نظر / 6 بازدید
Neo

سلام وبلاگ جالبی داری خوشحال می شم با هم آشنا شیم