تلاش سازمان برای کمک به ارتقای تحصیلی معلولان

مدیر کل دفتر معلولان جسمی – حرکتی و حسی با اعلام این خبر گفت:یکی از طرح‌ها و برنامه‌های معاونت توانبخشی در سال 88، پرداخت ماهیانه مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان معلول تحت پوشش سازمان و همچنین پرداخت هدیه تشویقی به دانشجویان معلولی بود که در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند.

به منظور هرچه سریعتر اجرا شدن این طرح، دستورالعمل آنها تدوین، اعتبار آنها تامین و برای اجرا به استان‌ها ابلاغ شده است.

رضا غلامی در مورد هدف از اجرای طرح کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان معلول خاطر نشان کرد: با هدف کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان معلول پرداخت نمی‌کرده است، برای حمایت و همچنین کمک به دانش‌آموزان نیازمند برای ایجاد فرصت تحصیلی برابر و  ارتقاء تحصیلی آنها این طرح تصویب و از مهرماه سال جاری در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

وی مبلغ این کمک هزینه تحصیلی را، ماهیانه هشت هزار تومان و برای 9 ماه تحصیلی عنوان کرد و گفت: اعتبار این طرح به حساب بهزیستی استان‌ها واریز شده است و استان‌ها مطابق نظر کارشناسی مددکاران و همچنین با توجه به مقطع تحصیلی این افراد، کمک هزینه در نظر گرفته شده را پرداخت خواهند کرد.

مدیر کل دفتر معلولان جسمی – حرکتی و حسی ادامه داد: پس از تائید مدارک دانش‌آموز که شامل دارا بودن پرونده در بهزیستی استان، تایید کمیسیون پزشکی از نوع معلولیت این افراد، تهیه گزارش مددکاری از وضعیت اقتصادی و مدارک مربوط به ثبت نام دانش‌آموز در یک مقطع تحصیلی است، این کمک هزینه به حساب بانکی دانش آموزانی که حساب بانکی دارند واریز می شود و اگر دانش آموزی حساب بانکی نداشت با مراجعه دانش‌آموز به بهزیستی استان این مبلغ به وی پرداخت خواهد شد.

غلامی در ادامه نیز به تدوین دستورالعمل پرداخت هدیه تشویقی به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی اشاره کرد و افزود: طی سال‌های اخیر سازمان با هدف کمک به دانشجویان معلول هزینه تحصیل این افراد در دانشگاه‌های غیر دولتی اعم از آزاد، غیر انتفاعی، شبانه و پیام نور را پرداخت می‌کرده است، اما هیچگونه تسهیلاتی برای دانشجویان معلولی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند،وجود نداشت.

وی ادامه داد: از این رو به منظور تشویق معلولان و ایجاد انگیزه برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های دولتی، سازمان مبلغ 500 هزار تومان را برای تشویق  افرادی که در دانشگاه‌های سراسری و در مقطع روزانه پذیرش می‌شوند به عنوان کمک بلاعوض در نظر گرفته است.

مدیر کل دفتر معلولان جسمی – حرکتی و حسی اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح را برای یک هزار دانشجو کافی دانست و ادامه داد: دانشجویان تحت پوشش سازمان می‌توانند با ارائه مدرک قبولی در دانشگاه دولتی، تاییدیه کمیسیون پزشکی از نوع معلولیت آنها و همچنین گزارش مددکاری، با مراجعه به بهزیستی استان محل اقامتشان این هدیه را دریافت کنند.

منبع: مهرنو

/ 0 نظر / 6 بازدید