حق پرستاری به معلولان ضایعه نخاعی پرداخت می شود

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در سال جاری حق پرستاری به همه معلولان دارای ضایعه نخاعی پرداخت می شود، تصریح کرد: بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی کشور هستند و از خدمات مختلف آن بهره می گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «یحیی سخنگویی» معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در همایش کشوری طرح پایش مراکز روزانه توانبخشی که در دهکده ساحلی بندر انزلی برگزاری شد، گفت: رویکرد ما از ابتدای فعالیت در سازمان بهزیستی این بوده است که خدمات توانبخشی غیرفعال به خدمات فعال، هدفمند و سازمان‌یافته تبدیل شود.

وی جلوگیری از رشد بی‌رویه مراکز روزانه توانبخشی را از فعالیت‌های بهزیستی برشمرد و افزود: این محدودیت‌ها باعث شد تا فرصت کافی برای خدمات توانبخشی که مدنظر بود، ایجاد شود؛ چراکه توانمندسازی معلولان مهمترین امر در حوزه توانبخشی است لذا باید امکانات لازم برای تحقق این امر فراهم شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به وضعیت معلولان ضایعه نخاعی در کشور تصریح کرد: این نوع معلولیت هزینه بسیاری را برای سازمان ایجاد می‌کند و اگر امکانات مناسب در اختیار این افراد قرار گیرد آنها توانمند شده و می‌توانند در اجتماع حضور یابند.

سخنگویی در ادامه سخنان خود به پرداخت حق پرستاری همه معلولان دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی در سال جاری اشاره کرد و تصریح کرد: طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده یکی دیگر از اقدامات سازمان بوده است که اجرای این طرح از سه سال گذشته در کشور پیگیری شد که کاهش هزینه و وقت خانواده‌ها را فراهم کرد.

وی افزود: در این طرح کارشناسان بهزیستی با مراجعه به درب منازل به ارائه خدمات توانبخشی می‌پردازند که سال گذشته 4 هزار و 500 معلول تحت پوشش طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده قرار گرفتند که در سال جاری این تعداد به 7 هزار نفر افزایش خواهد یافت.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه بسیاری از معلولیت‌ها ژنتیکی است، در پایان یادآور شد: طبق آمار جهانی 15 درصد جمعیت کشورها معلول هستند که براین اساس 12 میلیون معلول باید در کشور ما وجود داشته باشد که در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده و از خدمات آن بهره می‌گیرند.

یادآوری می‌شود، نخستین دوره پایش مراکز روزانه توانبخشی، حرفه‌آموزی و کارگاههای حمایتی تولیدی سراسر کشور با هدف بررسی وضعیت کمی و کیفی مراکز، وضعیت خدمت‌گیرندگان(اعم از یارانه‌بگیران، افراد غیریارانه‌بگیر و ترخیص‌شدگان) و همچنین بررسی وضعیت پرسنل شاغل در مراکز غیردولتی با شرکت150 نفر از کارشناسان پایشگر منتخب از سراسر کشور در شهرستان انزلی به مدت دو روز برگزار شد.

منبع : روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
/ 0 نظر / 13 بازدید