همگام

خودرو

معافیت یکی از فرزندان خانواده های دارای معلول
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی استان تهران گفت: طبق ماده 9 امریه مقام معظم رهبری مبنی بر اعطای امتیازات ویژه به ایثارگران، قهرمانان ملی و مددجویان، پنج هزار و 374 نفر از خدمت سربازی معاف شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی استان تهران، حسین امیرانی افزود: طبق این ماده، یک فرزند سالم بالای 18 سال خانواده هایی که دارای فرزند معلول جسمی، ذهنی و روانی باشند، از خدمت سربازی معاف می شوند.

وی اظهار داشت: به موجب ماده شش قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز چهار هزار و 182 نفر از خدمت سربازی معاف شدند.

وی افزود: به موجب این ماده، یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشند) و یا حداقل دو فرزند از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشند، از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره بیمه معلولان گفت: تعداد معلولان تحت پوشش بیمه پایه از 17 هزار نفر در سال 85 به 72 هزار و 200 نفر در سال 87 افزایش یافته است.

امیرانی افزود: اجرای طرح بیمه مکمل نیز طبق توافقنامه سازمان بهزیستی و شرکت بیمه آتیه سازان حافظ وابسته به بیمه خدمات درمانی، برای رفع معضلات درمانی معلولان از سال 86 آغاز شده و تاکنون 52 هزار و 411 نفر را تحت پوشش قرار داده است.

وی اظهار داشت: افراد تحت پوشش بیمه مکمل شامل معلولان جسمی - حرکتی، ذهنی، کم شنوا، ناشنوا، کم بینا، نابینا، سالمندان و بیماران روانی مزمن دارای دفترچه بیمه پایه هستند.

وی تصریح کرد: بیمه مکمل تنها شامل فرد معلول می شود و مانند بیمه پایه، درمان افراد تحت سرپرستی وی را شامل نمی شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی استان تهران، با اشاره به صدور کارت شناسایی معلولان، گفت: میزان صدور کارت شناسایی معلولان نیز از هشت هزار و 56 عدد در سال 84 به 58 هزار و 426 عدد در سال 87 افزایش داشته است.

امیرانی افزود: در گذشته در برخی از شهرستان های استان تهران در این زمینه مشکلاتی وجود داشت که سبب کمی تاخیر در صدور کارت شناسایی برای معلولان می شد اما با پیگیری ها و برنامه ریزی های انجام شده این امر را به حداقل زمان رسانده ایم.

وی با بیان این که هم اکنون کارت شناسایی معلولان در تهران در کمتر از 12 ساعت و در شهرستان های استان طی چند روز صادر می شود، یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در سال جاری سعی می کنیم با شناسایی معلولان، عملیات صدور کارت نیز، تسریع شود.

منبع: روابط عمومی سازمان بهزیستی استان تهران