همگام

خودرو

تاریخچه ورزش معلولین جهان
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

نیاز به ورزش وتأثیر سلامتی آن در افراد معلول بسیار بیشتر از افراد سالم احساس می شود . ورزش معلول را به سطح جامعه می کشاند و آنان را مستقل می سازد ، امروزه افراد معلول در سطح وسیعی در فعالیتهای اجتماعی و مسابقات شرکت دارند و هویت خود را به جامعه شناسانده اند. هم اکنون 100 سال از ابداع ورزشهای معلولین گذشته است.

قرن 18 و 19 میلادی زمانی بود که تأثیر ورزش در سلامت معلولین کاملاً شناخته شده بود . بعد از جنگ جهانی اول فیزیوتراپی و ورزش درمانی به اندازه اورتوپدی و جراحی مهم شده بودند . در سال 1888 کلوپ ناشنوایان در ( CISS) در سال 1922 تأسیس شد ولی افراد ناشنوا یا دیگر معلولین همراه نشدند و هم اکنون مسابقات جهانی مربوط به خود را با نام (مسابقات خاموش) برگزار می کنند . بعد از جنگ جهانی دوم بدلیل تعداد زیاد معلولین جنگی ورزشهای افراد معلول جسمیحرکتی یا به عرصه وجود نهاد.

درتحقیقاتی که برای سلامتی این افراد انجام شد مشخص گردید که ورزش یکی از بهترین درمانهای معلولین می باشد . در سال 1944 دکتر Ludwig Guttmann بر اساس درخواست دولت بریتانیا بیمارستان Stoke MandeviIIe یک مرکز جراحی نخاعی تأسیس کرد . در این مرکز ورزش یکی از درمانهای مؤثر معلولین به حساب می آمد. ورزش درمانی قدم اول برای ابداع ورزشهای معلولین بود که سپس به مسابقات ورقابتهای ورزشی ختم شد. در 28 جولای سال 1948 ، روز افتتاحیه بازیهای المپیک 1948 در لندن ، روز افتتاح بازیهای Stoke MandeviIIe نیز بود و آنروز آغاز ورزشهای با ویلچر شکل گرفت . در سال 1952 ، مردان کهنه سرباز دانمارکی به ورزش معلولین پیوستند و کمیته رقابتهای بین المللی Stoke MandeviIIe را تأسیس کردند . در سال 1960 ، تحت نظارت و حمایت (فدارسیون جهانی سربازان قدیمی ) گروه تحقیقی بین المللی ورزش معلولین IOSD یا سازمان جهانی ورزش معلولین ختم گردید.

IOSD   برای ورزشکاران معلولی مناسب بود که نمی توانند به عضویت ( ISMGFکمیته بازیهای جهانی Stoke MandeviIIe ) در رشته های معلولین نابینا ، قطع عضو ، قطع نخاعی ، فلج مغزی و فلج قسمت های مختلف بدن در آیند . در ابتدا ، 16 کشور به عضویت IOSD در آمدند و باعث الحاق نابینایان و قطع عضوی ها به پارالمپیک 1976 تورنتو و معلولین ذهنی در مسابقات سال 1980 در Arnhem گردید . هدف IOSD آن بود که تمامی انواع ورزشهای معلولین را دربر گیرد و به عنوان یک کمیته هماهنگ کننده فعالیت داشته باشند . به هر حال دیگر سازمانهای مربوط و وابسته به معلولین مانند CP-ISRA و IBSA در سالهای 1980 و 1978 تأسیس شدند. این چهار سازمان بین المللی همگی نیاز به هماهنگی را احساس کردند . بنابر این با کمک یکدیگر در سال 1982 (کمیته هماهنگ کننده ورزشی معلولین درجهان ) را با نام (ICC) افتتاح کردند . ICC متشکل از روسای چهار سازمان CP-ISRA ، IBSA، ISMGF  ،IOSD  و چندین دبیر کل و یک عضو دیگر می باشد (در ابتدا این عضو اضافی معاون ریاست و سپس مسئول فنی بودند .) در سال 1986، CISS ، FMH ، INAS به یکدیگر پیوستند ، اما معلولین ناشنوا هنوز سازمان مستقل و استقلال خود را نگه داشته بودند . به هر حال کشورهای عضو خواستار حضور بیشتر در سازمانها شدند و این موضوع به تأسیس یک مؤسسه مردمی در سال 1989 بنام IPC ختم شد و تا امروز تنها سازمان چند منظوره رشته های ورزشی معلولین در جهان می باشد .

به مرور زمان مسابقات در چند رشته ورزشی به تعداد قابل توجهی رسید و سپس به مسابقات پارالمپیک تبدیل شد . به تدریج مسابقات پارالمپیک رشد کرد و به یکی از رویدادهای ورزشی مهم جهان تبدیل گشت . همچنین IOC نیاز به یک مدیریت را در این رشته های ورزشی و بازیها احساس کرد که این نیاز به تأسیس ICC(میته بین المللی هماهنگ کننده سازمانهای جهانی ورزشهای معلولین) ختم شد و این رویدادها به سال 1982 میلادی باز می گردد . 5 سال بعد ، ICC جای خود را به IPC داد. این کمیته یکی از آرزوهای اعضاء ورزش معلولین بود که مستقل عمل کرده و از خود ساختاری مستقل با نمایندگانی انتخابی باشد . بالاخره IPC در سال 1989 در DUSSeidorf آلمان آغاز به کار کرد . بدنه اصلی IPC را مجمع عمومی متشکل از NPC ها ، 5 سازمان IOSD و ورزش ها تشکیل می دهند و هر کدام از آنها موقعیت خاص خود را در IPC دارند . از همان ابتدای کار (سال1989)، دکتر رابرت استیدوارد (Robert Steadword) ریاست IPC تا مجمع عمومی سال 2001 را برعهده داشته است . در حال حاضر فیلیپ کرون ( PhiIip Craven ) این مسئولیت را بر عهده دارد . در سال 1994 ، رقابت های زمستانی پارالمپیک در LILLEHAMER اولین مسابقات پارالمپیک IPC بودند . با نگاهی به ده سال گذشته رشد سریع IPC را که هم اکنون بیش از 160 کشور عضو دارد به راحتی در می یابیم . همراه با رقابت های پارالمپیک (جنبش پارالمپیک ) نیز رشد شایانی داشته است . بیشتر کشورهای عضو (4  هزار ورزشکار از 125 کشور ) در مسابقات تابستانی پارالمپیک در سیدنی شرکت کردند و این رقمی اعجاب انگیز نسبت به مسابقات المپیک سال1972  مونیخ می باشد . کلمه (پارالمپیک ) بر گرفته از کلمه لاتین (پارا ) به معنای (همراه با ) و کلمه (المپیک) می باشد و هیچ ارتباطی با کلمه ( Parapiegia ) به معنای بیماری فلج گردن ندارد .