همگام

خودرو

فدراسیون ورزش جانبازان و معلولین کشور
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

فدراسیون ورزشهای جانبازان و  معلولین تا بیش از انقلاب اسلامی، به صورت کمیته ای غیر فعال زیر نظر فدراسیون پزشکی بوده و فعالیت این کمیته صرفاً به شرکت مسوولین آن در گرد همایی های بین المللی محدود می شد و هیچگونه فعالیت عملی در بین  افراد معلول انجام نمی داد .

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ، در اواخر سال 1358 فدراسیون ورزشهای معلولین تأسیس گردید، اولین فعالیت این فدراسیون تازه تأسیس ، اعزام یک گروه به مسابقات المپیک افراد معلول در هلند بود که در تابستان سال 1359 صورت گرفت که هدف از این اعزام کسب تجارب فنی و تهیه منابع و قوانین و مقررات و شرکت در اجلاس ورزش معلولین جهت شناساندن ایران در فدراسیون بین المللی معلولین بود

پس از بازگشت گروه اعزامی از مسابقات المپیک هلند ، اولین دوره کلاس مربیگری ورزشهای معلولین در چند رشته در همان سال برگزار شد ، مربیان پس از آموزشهای لازم به استانهای خود مراجعت و نسبت به تشکیل تیمهای ورزشی اقدام نمودند که اولین مسابقات افراد معلول در رشته های دو میدانی ، پینگ پنگ ، شطرنج ، بسکتبال با ویلچر، والیبال نشسته و شنا در تهران در شهریور ماه 1359 برگزار شد ، که نابینایان فقط در رشته شطرنج شرکت داشتند .    

استقبال افراد معلول از فعالیتهای ورزشی و شرکت در مسابقات بقدری بود که مسئولین را وا داشت تا اقدام بیشتری در این زمینه انجام دهند ، با آغاز جنگ تحمیلی در سال 1359 و نیل بخشی از رزمندگان به فیض جانبازی روز به روز به آمار و ورزشکاران این رشته افزوده می شد که این نقطه عطفی در تاریخ فدراسیون محسوب می گردد.    

در اردیبهشت سال 1360 اولین تیم ورزشی افراد جانباز و معلول کشور در رشته بسکتبال با ویلچر به کشور یوگسلاوی اعزام گردید ،تغییر ریاست فدراسیون وتشکیل کلاسهای متعدد مربیگری و داوری و برگزاری اولین مسابقات قهرمانی کشور در زمینه های مختلف ورزشی از جمله فعالیتهای سال 1360 محسوب می گردد .

از تحولات دیگر در این سال تغییر نام فدراسیون به فدراسیون ورزشهای جانیازان و معلولین بود در کل سال 1360 نقطه اوج اولیه فعالیت ورزشی معلولین در بعد از انقلاب اسلامی محسوب می شود .

از سوی دیگر هم سو با توسعه ورزش در میان مردان با تأسیس انجمن ورزشهای بانوان جانباز و معلول و نابینا در سال 1365 و سپس تأسیس انجمن ورزش بانوان نابینا در سال 1379 ، عملا دو انجمن فوق از بدو تأسیس تحت پوشش معاونت ورزش بانوان قرار گرفته و فعالیت خود را رسماً آغاز نمودند . ( این ورزشکاران تا پیش از آن تحت پوشش فدارسیون ورزشهای جانبازان و معلولین فعالیت می کردند).

از سوی دیگر توجه به فعالیتهای ورزش معلولین که از حدود صد سال قبل در جهان شروع و بعد از جنگ جهانی اول به دلایل پزشکی و روش ورزش درمانی از اهمیت بیشتری برخوردار شده بود منجر به تأسیس باشگاههای ورزش معلولین و از سال 1948 همزمان با افتتاح مسابقات المپیک در لندن روز افتتاح مسابقات بین المللی استوک مندویل که به ورزشهای ویلچری توجه داشت گردید.

به مرور زمان و با تشکیل سازمانهای جهانی ورزش معلولین نیاز و ضرورت تشکیل کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) از سوی متولیان ورزش در جهان تشخیص داده شد و این کمیته در سال 1989 به صورت رسمی در کشور آلمان آغاز به کار کرد . بدنه اصلی (IPC) را مجمع عمومی متشکل از کمیته های ملی پارالمپیک 160 کشور 50 سازمان جهانی ورزشهای معلولین و 18 رشته ورزشی تشکیل می دهند .

در سال 1377 با توجه به اساسنامه و اعلام رسمی (IPC) مبنی بر لزوم تأسیس کمیته ملی پارالمپیک در ایران از آقای دکتر استید وارد ریاست وقت سازمان فوق جهت دیدار و گفتگو دعوت به عمل آمد در پی دیدار آقای استید وارد با ریاست وقت مجلس شورای اسلامی آقای ناطق نوری و از سوی دیگر مشاهده فعالیتهای گسترده ورزش معلولین در کشور  با تأسیس کمیته ملی پارالمپیک موافقت به عمل آمد . به دنبال تأیید فوق و با تهیه اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک  (NPC) این کمیته رسماً مورد تأیید کمیته ملی المپیک (NOC) کشور واقع و اولین مجمع عمومی آن در تاریخ  17/11/1379 برگزار گردید که اعضای هیئت رئیسه و اجرائی آن به مدت چهار سال انتخاب گردیدند